büyüye inanır mısınız? size büyü yapıldı mı?

büyü geçmiş çağlardan bu yana var olan hatta osmanlı devletinin yükseliş dönemlerinde dahi kadınların birbirini alt etmek amacıyla kullandığı bir yoldu,ki çok yanlış ve lanetli bir yol olduğu konusunda çoğu kişi ile hemfikir olduğumu düşünüyorum. yapanın ve yaptıranın ne bu dünyada ne de öteki dünyada bir yeri yok. 

zamanında ailemizde huzursuzluk anlaşmazlık ve kötü olaylar yaşanmıştı tabi aklımıza ilk gelen şey bize büyü mü yapıldı olmadı. uzun zaman sonra fark ettik başımıza gelen şeylerin normal olmadığını. ve düzgün allah korkusu olan bir hocaya danıştık. meğer adını vermeyeceğim çok tehlikeli bir büyü yapılmış ailemize. hem korktuk hem üzüldük hem de çok sinirlendik. büyüyü bozması ve eski huzurumuza kavuşması zaman aldı fakat başardık. 

sizin başınıza böyle talihsiz bir olay geldi mi gelse ne yapardınız?

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Kuranda gecen her seye inanirim

 • Benim büyü deyince aklıma sadece meşhur Palu Ailesi geliyor.

 • Tam olarak nasıl olduğunu anlamasam da büyüye inananlardanım.Zamanında gittiğim meşhur bir çingene falcı, en yakın kız arkadaşlarımdan biri tarafından bana büyü yaptırıldığını söylemişti.İyi giden her şeyim bozulsun, işlerim ve ilişkilerim yarım kalsın diye göya..
  Kızın tipini tam olarak belirgin şekilde tarif edebilmişti ve evet aynen arkadışımı anlatıyordu.Pek inanmak istememiştim.Annem de inanır ve büyünün bozulması için bir tarif hazırlandı.7 gerçek değirmen suyu topladıklarını hatırlıyorum.Daha ilave pek çok şey..O zamanlar bahardan itibaren ailem Bozcaada'da yaşıyordu, annemin ada yerlisi komşuları çok yardımcı olmuşlardı fikirleriyle..Hep beraber büyü bozma suyunu ve içindekileri topladıklarını hatırlıyorum.Hazırlayıp İstanbul'a bana gönderdiler.O su ile yıkanmıştım.
  Aynı falcı, o gün eşimi ve ne zaman evleneceğimi de tarif etti, eşim daha hayatımda yoktu o zamanlar..Ve tam dediği gibi oldu..Büyüye de inanmak lazım o zaman..

  • Size büyü yapan arkadaşınızla aranızda ne oldu merak ettim.

   • @Niisss Kıskançlık maalesef.Sizin yaşlarınızdayken herkesi iyi insan zannediyordum.Evimde kalabilen yakın bir arkadaşımdı.Annem sinsi ve sevimsiz bulmuştu ama ben inanmamıştım.Ailemi, sahip olduklarımı, erkek arkadaşımı vs herşeyi kıskandı.Sosyal sınıf farkı bazen tehlikeli olabiliyor.Ben farkın önemli olduğuna inanmasam da..Kötü insanlar var hayatta..Benim erkek arkadaşıma aşık olmuştu.Sanırım ondan.

    • Bu tür kıskançlıkları olan insanlarla ben de karşılaştım umarım bir daha karşılaşmam. İnsan tecrübe etmeden anlamıyor bazen uyaran anne de olsa.

 • Başıma hiç gelmedi umarım da gelmez korkarım böyle şeylerden ve daha çok korktuğum çevremde bu denli kötü kalpli insan olması olurdu.

 • Konuya ben edebi boyutta bakmak istiyorum öncelikle, alanım olduğu için. İnsanların, saçmalık deyip geçtiği olağanüstü kavram. oysa insan uygarlığının en güzel taraflarında yer alıyor. Sanat alanında, özellikle sinema ve edebiyat bu kavramın ekmeğini yer. Ayrıca masallarda en çok kullanılan temalardan biridir. Ona söylenceler ve efsanelerde de sıkça rastlarız. eski inançlar ve dünyanın her yerindeki kültlerde. Şamanizim kendi içinde tutarlı bir açıklamasını bile verir.

  gerçek olmaktan artık bitap düşmüş sıkıcı insan dünyasının ötesinde bir gerçeklik vaat eden büyü, insan toplumundan diğer düşsel imgelerle birlikte def edildi de ne oldu? şimdi Netflix'ten seyrediliyor. Oysa eskiden insan bilişselliğinde yer alan ve yaşayan kavramlardı. Büyünün, vampirlerin, cinlerin gerçek olduğu bir dünya daha güzel bir dünyaydı. Cehalet bunlara inanmak değil, ne kadar inanacağını bilmemektir. Üstelik neyin saçma, neyin gerçek olduğuna karar veren insanın evren hakkında ne kadar bildiği de çok şüphe götürür.

  İslam'ın ise kendi metodolojisine ters olan kavram.
  Şimdi diyelim ben bir büyü yaptım, büyüyü gerçekleştiren veya olmasına salık veren kuvvet bir irade mevcut olması gerekir, bu irade tanrının kendisi ise Tanrı'nın öz iradesine karşı gelmek olacaktır, yok eğer tanrıdan bağımsız gerçekleşen bir olaysa, bu durum tanrının varlığını gereksiz kılacak veya ondan bağımsız kendisine paralel başka bir gücün olduğu anlamına gelecektir.
  Büyü yapıldığı zaman gerçekleşmesini sağlayan irade veya güç tam olarak nedir? Bunu da merak etmiyor değilim.
  Aşk büyüsü gibi büyüler, iyi niyete girer mi? Bunu da merak ediyorum.

 • Büyü yapılan tanıdıklarım da oldu yapanlar da. Baştan sona beni oldukça korkutan bir deneyim. İnanılmaz paraların döndüğü de bir piyasa aslında. Tanıdıklarımdan birinin sürekli bayılması, evinde durmadan bir şeylerin kırılması, düşmesi ilk başlarda nazar diye düşünsek de zamanla artmaya devam etti. Hocaya gitme durumunda kaldık. Dualar, muskalar...
  İlk başlarda inanmadım ve para tuzağı dedim ama çok şükür durumu şu an iyi. Duayı nereye gitse oraya götürüyor kendini de iyi hissediyor çok şükür.

İlginizi çekebilecek diğer sorular