Bugün olsa ne olurdu ?

Bugün olsa ne olurdu ?

1939 yılında 7.2 şiddetindeki büyük Erzincan depreminde 32 bin 962 kişi hayatını kaybetmişti Dünyanın büyük depremleri arasında sayılan bu deprem Türkiye’nin en ciddi deprem felaketlerinden birisi olarak tarihe geçmiştir.Sosyal ve ekonomik şartlar yeterli olmadığından gerekli kurtarma çalışmaları yapılamamıştı.

Cumhuriyet Savcısı İzzet Çakal depremzedelere yardım etmeleri için büyük bir risk alarak mahkumları 1 günlüğüne serbest bırakma kararı verir. Durumu mahkumlara da anlatan savcı tüm tutukluları bırakır. Savcıya verdikleri sözü tutan mahkumlar, depremzedelere yardım edip geri dönerler. Tek bir mahkumun bile firar etmediği bu olay sonucunda 1940'ta özel bir kanun çıkartılarak tüm mahkumlar affedilir.

Günümüzde böyle bir durum olsaydı sizce ne olurdu?

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
En İyi Kadın Görüşü
  • Şimdi de bu şiddette bir deprem olsa özellikle İstanbul'da ölü sayısının aynı olacağını hatta daha fazla olacağından eminim. Özellikle nüfusunu da hesaba katarsak rakamlar beni korkutuyor. Bir yandan da ne yapabiliriz ki diye soruyorum kendime. Ailemle yaşıyorum eski binamız deprem görmüş 20 yıllık bir binaydı o yüzden yeni yapılmış bir binaya taşındık fakat giriş kattayız. Bina yeni olsa da nasıl ne şartlar altında yapıldı bilmiyoruz ben yine de korkuyorum.
    Yıllardır depremle burun buruna yaşayan bir ülkeyiz ama hala müteahhitlerin sözü daha çok geçiyor insan çığlıklarının yanında.

  • Bugünlerde cezaevlerinde genellikle suçsuzlar dışarıda da suçlular olduğundan cezaevinden çıkanlar bakımından fazla değişen bir şey olacağını sanmıyorum. Ama yakınları bırakır mı onları geri emin olamadım.

  • Çok ilginç ayrıntı gerçekten bilmiyordum! Bugün olsa ne olurdu? Bu gün böyle çok kendilerini paralamaya gerek yok zaten her 10 yıla bir bşrleyler bahane edilip af yasaları çıkartılıyor.Hırsızı kaspçısı katili ne ararasan dışardaki zaten!!!

  • Mahkumların hiç birini bulamazlardı sanırım

  • kaçabilen kaçar.

  • Suçlu olmak ve kötü insan olmak aynı şey değildir. Belli ki o dönemin mahkûmları suçlu olan ve suçunun farkında olan insanlarmış. Ne yazık ki günümüzde insanlar hem suçlu hem güçlü, hem de gerçekten çok kötü. Bu devirde hak ettiği cezayı bile almayan sokaklarda fink atan nice katiller, hırsızlar, kötüler var… İşte o yüzden, benim aynı olayın bugün gerçekleşebileceğine olan inancım sıfır.

  • Ciddi anlamda birçok şehir yerle bir olurdu. Diğer konularda olduğu gibi bu konuyu da ciddiye almıyoruz ülke olarak. Gerçi biz değil yetkililer almıyor. Para kimin elindeyse onun sözü geçiyor. Para da hangi meslek grubunun elinde biliyoruz 😒. Umarım bir an önce akıllanırlar ve gerekilen yaptırımlar uygulanır.

İlginizi çekebilecek diğer sorular