Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Bir çok kişi gibi bana da şiiri Orhan Veli sevdirdi.Günlük yaşam ancak bu kadar yalın ve esprili bir dille anlatılabilirdi.En sevdiğim şiiri:
  Ağlasam sesimi duyar mısınız,
  Mısralarımda;
  Dokunabilir misiniz,
  Göz yaşlarıma, ellerinizle?

  Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel,
  Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu
  Bu derde düşmeden önce.

  Bir yer var, biliyorum;
  Her şeyi söylemek mümkün;
  Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum;
  Anlatamıyorum

 • O zaman şöyle diyelim ...
  İSTANBUL'U DİNLİYORUM

  İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı Önce hafiften bir rüzgar esiyor; Yavaş yavaş sallanıyor Yapraklar, ağaçlarda; Uzaklarda, çok uzaklarda, Sucuların hiç durmayan çıngırakları İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı. İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı; Kuşlar geçiyor, derken; Yükseklerden, sürü sürü, çığlık çığlık. Ağlar çekiliyor dalyanlarda; Bir kadının suya değiyor ayakları; İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı. İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı; Serin serin Kapalıçarşı Cıvıl cıvıl Mahmutpaşa Güvercin dolu avlular Çekiç sesleri geliyor doklardan Güzelim bahar rüzgarında ter kokuları; İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı. İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı; Başımda eski alemlerin sarhoşluğu Loş kayıkhaneleriyle bir yalı; Dinmiş lodosların uğultusu içinde İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı. İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı; Bir yosma geçiyor kaldırımdan; Küfürler, şarkılar, türküler, laf atmalar. Birşey düşüyor elinden yere; Bir gül olmalı; İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı. İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı; Bir kuş çırpınıyor eteklerinde; Alnın sıcak mı, değil mi, biliyorum; Dudakların ıslak mı, değil mi, biliyorum; Beyaz bir ay doğuyor fıstıkların arkasından Kalbinin vuruşundan anlıyorum; İstanbul'u dinliyorum.
  Orhan veli kanık.

 • Hürriyet’e Doğru şiirini şöyle bitirir
  “Heeeey!
  Ne duruyorsun be, at kendini denize;
  Geride bekliyenin varmış, aldırma;
  Görmüyor musun, her yanda hürriyet;
  Yelken ol, kürek ol, dümen ol, balık ol, su ol;
  Git gidebildiğin yere.”
  Bir insan ne yazarsa yazsın güzel olur mu olurmuş.

 • Şiiri sokağa taşıyıp belirli kalıpların atılmasına bayrak tutmuş şair. Lise yıllarımda neredeyse aileden biri olarak gördüğüm şair. Ağaca taş attığında taşının düşmemesini bile şiirinde ele alan şair. Belediyenin kanalizasyon çukuruna düşüp ertesi gün beyin kanamasından hayatını kaybeden şair. Nur içinde yat güzel şair...


  "Bu düzen böyle mi gidecek
  Pireler filleri yutacak
  Yedi nüfuslu haneye
  Üç buçuk tayın yetecek

  Karışık bir iş vesselam
  Deli dolu yazar kalem
  Yazdığı da ne
  İpe sapa gelmez kelam"

İlginizi çekebilecek diğer sorular