Böyle bir dava açar mısınız ya da size açılsa tepkiniz ne olur?

Böyle bir dava açar mısınız ya da size açılsa tepkiniz ne olur?

Sanırım karantina şartlarından canı çok sıkılmış bir vatandaş komşusuna dava açmaya karar vermiş. 

“Kış aylarında evini ısıtmayıp komşularının yaktığı ısıtıcılardan faydalanarak evini ısıtan vatandaşlar komşuluk hakkı ihlal ediyor.” şeklinde bir konuya sahip bahsettiğim dava. 

Şimdi konuya kendi açımdan yaklaşırsam benim canım komşularım bir süredir kombilerini kökledi harıl harıl yakıyorlar. Dolayısıyla da ben en düşükte çalıştırdığımda ev yeterince ısınıyor. Bazen yakmam bile gerekmiyor hatta. Bu durumda benim b kombi yakmamam durumunda ne gibi bir kabahatim ya da suçum olabilir ki? 

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
  • işte bu sorunu ortadan kaldırmak için merkezi ısıtmaya geçliyor ve termostatlı vanalar kullanılıyor istesende tamamen kapatamıyorsun. Ayrıca ortalamanın altına düşersen cezalı ödüyorsun

    • Ama çok saçma değil mi? Mesela benim komşularımın ya çocuğu var ya da yaşlılar. O yüzden de çok yakıyorlar. Şimdi onların şartları yüzünden ben neden cezalandırılıyorum ki? Belki ben üşümeyen biriyim ya da evde çok az vakit geçiriyorum o yüzden de sürekli kombi yakma gereği duymuyorum

  • Kat kanunu gereği min. ısıtman gereken bir derece var. Eğer sen o ısıyı bir bir ile yapmazsan hem alttaki ve hem üstteki komşuların 1 yerine 2 birim harcayarak yapmak durumunda kalıyor. Bu da sadece onlara yüksek fatura gelmesi demek değil aynı zamanda ciddi bir israf. O yüzden böyle bir kanun düzenlenmiş. Vana en az 2 (13-14 derece) ısı veecek şekilde ayarlanmış olmalı diyor yönetmelik ve yapmazsan komşunun dava hakkı var.

  • Şuanda teslim olmuş bir evim var ama oturmuyoruz. Aylık yakıt giderlerini ödüyorum. Bence doğrusu bu.

İlginizi çekebilecek diğer sorular