Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
En İyi Kadın Görüşü
En İyi Erkek Görüşü
  • Olaya bizimdir, istediğimizi yaparız gözüyle bakmak çok yanlış. Çocuklar da bizim ama kafamıza göre davranmiyoruz. Arsa da bizim ama kafamıza göre bina yapamıyoruz. Toplumsal yaşamanın kuralları vardır. UNESCO Dünya mirası listesinde olan bir yapıyı benim kardeşim kafama göre davranırım demek dünyadan kendini soyutlamaktir. Türkiye Cumhuriyeti dünyadan soyutlanacak, İran gibi kendi icinde yaşayan bir devlet olamaz. Memlekette cami mi yok kardeşim. Özellikle son yıllarda minareden binalar görünmüyor. Göstermelik cuma be bayram namazları dışında cemaati yok. Bu kadar değerli bir yapı, müze olarak kalmalı dicem de beni kim dinleyecek🤣🤣🤣

  • Zaten birsürü cami var. Bilim ve teknoloji müzesi yap, sanat galerisi yap, kültür merkezi yap. Ömür boyu kullanmayacağım camiler için vergi veriyorum.

  • Karikatür eklemeye çalışırken Ayasofya resmi değişti 🤔 ama bu da uydu galiba

  • Ayasofya zaten camiydi ve cami olarak kalmaliydi ve cami olacak biz memlekette kilic hakkimizi istedigimiz sekilde kullanmaktan cekinmemeliyiz orasi bizimdir ve bizim ibadethanemizdir.

  • Hangi siyasi görüşten olursanız olun post un karikatürü bir siyasi partiye destek veren halkı aşağılıyor bu gerçekçilik değil insanları kışkırtmaktır. Madem ülke de demokrasiden bahsediliyor herkes hangi hal içerisinde olursa olsun istediği partiyi desteklemek ve oy vermek özgürlüğüne sahiptir. Kişileri gelir seviyeleri veya halleri ile bu şekilde aşağılayıcı görsellerle oynanamaz AKP yi destekleyenlere bu tarz yaklaşımlar aşağılamalar hiç bir zaman karşıt görüşte olanlara oy kazandırmayacaktır. Ayasofya konusuna gelince Ayasofya Bizans döneminde kilise olabilir ama Fetihle birlikte Fatih Sultan Mehmet'in kılıç hakkı olarak Camiye çevrilmiş 1453 ten 1934 e kadar da Cami olarak kalmıştır. 1934 te alınan bir karar ile Cami olmaktan çıkarılmış içindeki süslemeler sökülmüş ikonolar yeniden faal hale getirilmiştir. Ecdad istese ve kültüre karşı olsa o ikonoları yok eder di ki Hıristiyanlık aleminde bakınız ikona kırıcılık denilen bir dönem de var iken Osmanlı bu eserdeki ikonolara saygı göstermiş sökmemiş kırmamış korunacak ve zarar görmeyecek şekilde kaplatmıştır. Ayasofya Caminin ibadete kapatılması bir defa en baştan hatadır. Dünya da geçmişten gelen bir çok tarihi kilise hem ibadete açıktır hem de ziyaret edilebilir. Ayasofya Camii de bu şekilde kullanılabilir. Ayasofya Cami megalo idea ile hala bizansı canlandırmak isteyen Rumların Ortodoksların hayalidir onlar için kızıl elmastır. Bugün Ayasofya'nın ibadete açılmış olması Unesco için dünya kültür mirası listesinden çıkarılması için bir kıstas olamaz. Neden mi Sivas ili Divriği ilçesinde bulunan Mengücek Beyliği döneminden Kalma Divriği Ulu Cami de unesco listesindedir ve hala da ibadete açıktır. Eğer Ayasofya Camii ibadete açıldı diye Unesco farklı bir tutum izleyecekse bunun altında bir art niyet ararım. Biz hakkımız olanı aldık olaya Siyasi değil Tarihsel ve Kültürel açıdan bakmak lazım. Saygılar.

  • Açıkçası ben Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesini, başka ve daha ciddi önem arz eden konularda yapılacak çok iş varken gereksiz bir icraat olarak görüyorum. Güzel İstanbul’umuzun dört bir yanı çok güzel ve sayıca çok camiyle, ibadethaneyle dolu. Henüz onları bile dolduramayan halkımızın Ayasofya’ya maneviyata zarar veren bu denli maddi bir anlam yükleyerek cami olmasını istemesini aklım hiç almadı. Tarihi dokusunun zarar görmesinden çok korktuğum kıymetli Ayasofya, umarım bu politika doğrultusunda değerini kaybedecek şekilde bir muamele görmez. Her şeyden öte tarihe ve yaşanmışlıklara bir saygısızlık olarak görüyorum bu durumu. Ayrıca bildiğim kadarıyla dinen de uygun değildi, o yapının imarını gerçekleştiren kişilerin ve üzerinde hakkı olan herkesin rızası alınmadığı takdirde bir yere bu şekilde el koymak pek doğru bir hareket değil kanımca.

İlginizi çekebilecek diğer sorular