anne babanın evlat kayırması?

sizin dışınızda bir veya iki kardeşiniz daha var diyelim ve anne babanız aranızda evlat kayırıyor. sizinle pek ilgilenmiyor bir sorun olduğunda yanınızda olmuyor ve size sevgi vermediklerini düşünüyorsunuz. bunların tam tersini de diğer kardeşinize yaptıklarını onunla daha fazla ilgilendiklerini ve sevdiklerini görüyorsunuz. bunu açıkça dile getirip söylediğinizde de öyle bir şey olmadığını ikinizi de eşit sevdiklerini söylüyorlar fakat davranışları tam tersi. bu durumda ne yapardınız?

1 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
En İyi Kadın Görüşü
 • Babaannemde bu çok var maalesef. Özellikle erkek çocuklarını daha fazla kayırıyor. Dünyanın hatasını işleseler, arkasında duruyor. Kız çocuklarının en ufak hatası, göz kayması bile hata oluyor, sorun oluyor. Erkek evlatlarına çok ama çok tapıyor. Sırf erkek oldukları için hem de. Ve maalesef genel Anadolu kültüründe bu var. Erkek evladı tacizci, katil olsa, erkek diye arkasında durup savunuyorlar. Erkek evlat karısını aldatsa, şerefsiz olsa ''erkektir yapar aslanım'' diyorlar. Yetiştirilişten itibaren buna başlıyorlar. Hem çok rahatsız edici hem de çok yanlış. Potansiyel katil, sapık, tacizci ve sorunlu bireyler yetişiyor bu şekilde. Babaannem artık yaşlandığı için bir şey de diyemiyoruz çünkü ne yaparsak yapalım değişmeyecek biliyoruz. Bu yüzden yeni nesil daha bilinçli yetiştirilmeli. Kaldı ki, normal zamanda bile evlat kayırmak çok yanlış. Anne değilim ama iki evladım olsa, ikisinin arasında nasıl seçim yaparım bilmiyorum. Onlara haklı ve haksızı, doğru ve yanlışı öğretir; adil olmak nedir, farkında vardırırım. Adil bir pay biçerim. Olması gereken de bu çünkü. Vicdanı ve fikri hür nesiller, ancak bu şekilde yetiştirilir.

 • Öncelikle diğer kardeşlerimin benden farklı ne yaptıklarını veya yapamadıklarını anlamaya çalışırdım.Ailem Onlara neden farklı davranıyor olabilir?
  Eksik bir yanları olabilir mi?Benden daha fazla ilgi görmelerini haklı kılan? Bir özürleri, eksiklikleri veya desteğe ihtiyaçları?
  Ya da onların benden farklı aileme sağladıkları ek bir fayda var mı?Örneğin ekonomik olarak ev harcamalarına destek olmak gibi..Bazı aileler para odaklı olabiliyor.
  Veya kişilik farklılıkları? Belki ben sıra dışıyım biraz ve bu durum aile yapıma uygun olmayabilir mi?
  Ben bu davranış farkına sebep olan konuyu bulmaya çalışır, direk bu konular üzerinden ailemle konuşurdum.Tabi bu konular, farklı davranılmayı sindirebileceğim kadar hakkaniyetli ise..

 • Ah ah, içimdeki yaraya parmak bastın. Annem erkek çocuklarına tapan, kızlardan nefret eden biriydi. Büyük oğluyla beraber bana eziyet ederlerdi. Herkes "sen üvey misin" derdi. 11 yaşında hem okula gider, hem kardeşlerime bakar, hen de evin işlerini yapardım. Akşam işten geldiğinde ise oğluyla beraber bana eziyet eder, onlara getirdiği güzel yiyecekleri yedirir, bana vermezdi. " Seni doyuramam, git okuldan yemek iste" derdi. Psikopat oğlu işkence eder, parmaklarımı kirar, o bana bağırıp onun tarafını tutardı. Daha 6 aylıkken ayak bileklerimi jiletle boydan boya kesmiş. Beşiğime demir maşayı atarmış ölsün diye. Açlıktan ve eziyetlerden kalp romatizması oldum. Yatılı okula kaçmasam ölecektim.

 • Oyle bir durum hissettim ve direk yuzlerine soyledim

İlginizi çekebilecek diğer sorular