Ahmet Kaya denince aklınıza ilk ne geliyor?

Ahmet Kaya denince aklınıza ilk ne geliyor?

Türkiye’nin en önemli sanatçılarından  Ahmet Kaya’nın bugün 20. Ölüm yıldönümü. Şarkıları milyonlar tarafından ezberlenen güçlü sesiyle büyük kitleleri etkilen Ahmet Kaya ölümününün 20 yılında anıyoruz. Ahmet Kaya’nın müziği pop, Türk halk müziği ve arabesk diye tanımlanmak istense de özgün müzik olarak adllandırıldı. Protest bir anlayışla yaptığı müziklerini kendi bestelerinin yanı sıra Enver Gökçe, Attila İlhan, Ahmet Arif, Can Yücel, Nevzat Çelik, Hasan Hüseyin Korkmazgil gibi önemli şairlerin şiirleri ile zenginleştirdi ve büyüttü. Ruhi Su’nın bir etkinlikle genç iken kendisine bağlama at teper gibi çalınmaz dese de yıllar sonra bir konserinde bu anısını anlatan Ahmet Kaya, ‘Bağlama böyle de çalınır’ demiştir. Bu arada sanatçının hayatından kesitleri anlatan ‘’ İki Gözüm ‘ filmi de geçen cuma vizyona girdi , film yayını daha evvel eşinin ve kızının itirazıyla durdurulmuştu

Ahmet Kaya denildiğinde siz ne düşünüyorsunuz? 

 

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Ben çok dinlemedim ama hatırı sayılır seveni vardı.

 • Çatal fırlatanlar geliyor önce. Her me kadar düşüncelerini beğenmese de her şarkısını ezbere bilen kitleler var bu ülkede. Çok ilginç bir durum değil mi? Adam şarkısında dağdaki çatışmasından bahsediyor. İnsanlar şarkıyı dinlerken dertleniyor falan. İlginç bir seven kitlesine sahip Ahmet Kaya. Ben de severim kendisini. Allah rahmet eylesin.

 • ''Ben vatansızlıktan üşüyorum.'' demişti en son konuşmasında. Fişlenerek ve sürgün edilerek evinden,vatanından,topraklarından uzakta kalbi kırık bir şekilde öldü.
  Kendine has bir tarzı, kendine has bir sesi, kendine has bir müziği vardı bu adamın. ülkenin sahip çıkması gereken en önemli değerlerden biriydi. çoğu şarkısında memleket sevgisinden bahsederdi. memleket hasretiyle öldü.
  Şarkılarının büyük kısmında evrensel duygulardan bahsettiği gibi, yerel sorunlarımız da çoğu eserinin konusuydu. yani bize aşkı, ayrılığı da; devrimcilerin özgürlük ve anne hasretini de en iyi Ahmet Kaya anlattı.

  Sanatı, şarkıları unutulmayacak. İnsanlar beyinlerini mahveden ve o an çok hayati duran gündelik kavgalarını bir kenara koyup günün sonunda yine bu ve bunun gibi güzelliklere koşacak. Tıpkı bizim bugün yaptığımız gibi onlar da asıl kalıcı olanın; o geçici ve manasız koşuşturmacalardan bir kaçış, onlara verilen minik bir mola olarak gördükleri sanat olduğunu çok geç kavrayacaklar.

 • Lise yıllarım

 • Çok özel bir yeri var o keisn ap ayrı 😇 ama çok iyi iki kadeh bileyşer içerken muhakak bir iki tane parçasını dinlerim

 • Haksızlık. Yıllardır neden çözülmüyor bu kürt sorunu diyenlere verilen bir cevaptır Ahmet Kaya'nın hayatı.
  Yıllardır Türkiye'deki kürtler benliklerinden uzaklaştırılıyor. Seçim zamanı allanıp pullanıyorlar seçimden sonra kayyumlar tutuklamalar... Daha binlerce baskı işkence. Halkı önce kendi ülkelerinden soğutunca şu dağa çıkaran köpeklerin de ekmeğine bal sürmüş oluyorsunuz. Çünkü zaten dağa da özgürlük yalanlarıyla çıkarılıyor gencecik çocuklar. Oysa beraber ne güzel yaşarız. Ne güzel türküler söyler ne halaylar çekeriz. Ama yok işte. Herkesin sevdiği harika şarkıları olan müthiş yetenekleri olan bir adam ben ana dilimde bir şarkı söylemek istiyorum deyince üstüne çatal atar yalandan çıkar istiklal marşı söylersiniz. Sonra yıllarca müzik programlarınızda, albümlerinizde bu adamın söylediği şarkıları söylersiniz. Utanıyorum hepsinden. Bu adamın gurbet hüznü içinde ölmesine sebep olan herkesten. Sizden birazcık farklı diye bir insanı hain ilan edenlerden. Umarım huzur bulamazsınız iki alemde de.

  • @janedoe Kendisine haksızlık yapıldığı konusunda hemfikirim.Vatanından ve ailesinden uzaklaştırılmak ve buna mecbur bırakılmak çok iç acıtıcı bir durum..Hele hele uzaklarda ölmek, çok insafsızca!

   • Üstelik tek istediği de müzik yapmak. İçine doğduğu dilin müziğini yapmak. Yıllar geçiyor üstünden ama ben ilk hikayesini öğrendiğim günkü kadar kederleniyorum.

İlginizi çekebilecek diğer sorular