!!! AHH BE MÜSLÜM BABA !!!

!!! AHH BE MÜSLÜM BABA !!!

Eski efsanelerden Müslüm Gürses’ in müzik havası çok farklı . Dinlerken başka alemlere götüren ender sanatçılardan . Şimdilerde öylesini bulmak çok zor.  Allah rahmet eylesin …

Genellikle 2 günde 1 doz alırım Müslüm şarkılarından .  Nilüfer ve Yıllar Utansın şarkıları bana iyi geliyor . Geçen yıllarda çıkan Müslüm filmine de gittim . Gayet başarılıydı . Müslüm aşkımı sorgulatmam keşke yaşıyor olsaydı …

 

En sevdiğiniz Müslüm şarkısı nedir merak ediyorum dostlar . Beni anlatıyor bu söz dediğiniz bir söz var mı ? Ne sıklıkla dinlersiniz ? Müslüm filmini izlediniz mi ? İzleyenler el kaldırsın . :)

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • O dozdan biz de alıyoruz @sitare
  Nerdeysen bir haber gönder
  Diğer yarım yanında kalmış
  Yaşayamam gelmezsen eğer
  Yarınlarım hep sende kalmış
  Filmine gitmedim ama Netflix'den izledim.

  • Süpersin ! :)) Müslüm Gürses şarkıları bağımlılıktır . Sonuçta izlemişsin , nasıl buldun ?

   • Çok sevdiğimden olsa gerek bazı yerlerini ağlayarak bazı yerlerine de hayret ederek izledim. Hele o kaza sonrası toparlanma süreci ve annesinin bıçaklanarak ödlürülmesi beni benden aldı.

    • Beni de o sahneler çok etkilemişti . Kanlı bardakta çocuk yaşta rakı içtiği sahne çok etkileyiciydi . Sonrasında bıçaklandığı konser sahnesi de harikaydı . Bıçaklayanı affedişi , Muhterem Nurla aşkları güzel işlenmişti . Gayet keyifliydi . Sanırım tekrar izleyeceğim . Bi efkarlanasım geldi . :)

 • Ah ah liseyi adanada okudugum zamanlar aklika geldi.

 • Babamda kasetleri vardı, sevda yüklü kervanlar, sabah ile sabah ile, silinmiyor hatıralar (erkin koray ne kadar güzel seslendirmusesede muslum gürses te güzel seslendirmis ayrı bir hava katmıştır) ...

 • Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi yorumcusu. arabesk, pop, rock, thm, tsm, uzun hava hepsini harika bir şekilde okuyor. Bu kadar iyi okuyabilen başka sanatçı varsa söyleyin bilelim. Hangi eseri okursa okusun en iyi yorum Baba'nın oluyor. Çok erken göçüp gitti maalesef. Bir konserinde bulunamamak içimde bir uktedir. Konserlerine canlı tanık olanlar çok şanslı insanlar. Benim için de öyle olduğu gibi çoğu insan için ölümsüzdür, kesinlikle yok olup gidecek biri değil.
  Söylediği şarkıların beste-güftesi kime ait olursa olsun, baba söylüyorsa değerlidir.
  Ölene kadar, günü gelip çocuklarıma bile küçük yaştan itibaren rutin aşıları gibi ufak ufak dinletmeyi kendime borç bilirim. Ruhun şad olsun baba. Çok özlüyoruz seni.

  https://www.youtube.com/watch?v=2YYLr6yVruQ

  • Çok doğru . Müslüm Gürses’ i tek geçerim . Benim diyen sanatçı geçemez . Ben de bir konserinde bulunmak isterdim ya . Benim içimde de ukte oldu . Her kesimden insana hitap eden bir sanatçı . Çok iyi bir müzik kulağı varmış . Çok özlüyoruz gerçekten . Ruhları şad olsun …

 • Ben Müslüm Gürses ile orurup sohbet erme şansına erişmiş biriyim.Sanatçı kimliği bi tarafa insanlığı ve kocaman yüreği takdşre şayan.Sanatçı kimliği tartışmasız bir numara.Ses ve yorumdaki ahenk gerçekten kişiyi minik bir gezintiye çıkarabilecek kadar güçlü.Hisseder okur ve hissettirdi.Erkisinde kalmamanız imkansız..Keşke hayatta olsaydı.

  • Gerçekten çok şanslısın . Benim ailemden de tanışanlar olmuş . Onlar da senin gibi şeyler söylüyor . Keşke ben de tanışabilseydim . :)

   • @sitare Müslüm Baba sesiyle hafızalarda kalan büyük ama çok büyük bir sanatçıdır. Onu tanımak aynı masada oturmak sohbet etmek gerçekten ayrıcalık. Adam gibi adam adam gibi sanatçı. Palyanço değil yani !

 • Toplum tarafından yanlış tanındığını veyahut topluma yanlış tanıtıldığını düşünüyorum Müslüm' ün .
  Müslüm Gürses ile ilgili zihnimde oluşan en eski imaj , İstanbul' un kenar mahallelerinden birinde bir evin dış duvarına yazılı olan ismidir .
  Bu ev , hakkında az çok bilgimiz olan evin sahibi , yaşadığı çileli ve mutsuz hayat , ve de evin dış duvarında ismi yazan Müslüm Gürses ...
  Tüm bunlar bir araya geldiğinde çocuk aklımızda oluşan mutsuzluk yapbozunun bir parçası oluyordu Müslüm Gürses . Bundan haberi bile yoktu belki de .

  Daha sonraları ana haber bültenlerinde kendini jiletle doğrayan , kontrolünü kaybetmiş insanları izledik . Ve de bu olayların oluş yeri Müslüm Gürses konserleriydi .
  Bir insan kendisine bunları nasıl yapabilirdi ? Bilemiyorum . Ama bir çocuk olarak işin kolayına kaçıp " Müslüm Gürses dinledikleri için " olduğunu düşündüm.
  Toplumda kendisine bir yer bulamamış, tutunamayan, acı çeken insanların sanatçısıydı Müslüm Gürses.
  Modern hayatın bizlere dayattığı belli değerler vardı . Örneğin fast food.
  fast food sadece hamburger değildi ki . Baktığın zaman her şey fast food olabiliyordu.
  Aynı şey müzikte de yapıldı .
  Müzik artık tüketilebilen bir şey haline gelmişti . Fast foodlaştırılmıştı.
  Artık içeriği boşatılmış , anlamsız , suni zaman öldürgeçleri haline gelmişti şarkılar .
  Dinle , tüket , yenisi gelsin .
  90' larda çocuk olmuş efsanevi neslin fertleri pop müzikle büyüdük .

  İlerleyen zamanlarda hayatın her alanında olduğu gibi müzikal tercihlerimde de değişimler oldu . Bu günlerden birinde oldu kendisiyle asıl tanışmam ...

  Topraktan bedene can veren Allah
  Bana da yaşamak hevesini ver
  Her güne bir ümit veren Allah
  bana da yaşamak hevesini ver

  Evet , buydu . Düşündüğüm , istediğim, anlatamadığım her şeyi bir şarkı ile anlatmıştı Müslüm Gürses...

 • Türk müzik tarihinin özellikle de arabesk müziğinin en değerli yorumcusu.Gerek duruşu gerek yorumuyla bir daha gelmeyecek dedirten bir insan Müslüm baba.Arabeskin diğer büyük isimleri diye sayılan isimlerden farklı olarak o hep tekti benim için.Son yıllarda pop ve rock tarzına getirdiği yorumlarla ne kadar farklı olduğunu müziği, ne kadar iyi takip edip kendine has yorumuyla farkındalık yaratmıştı.Bu farkındalık onu tek Müslüm Baba yaptı.Filmi seyrettikten sonra içimde bıraktığı burukluk ve hüzün uzun süre geçmedi .Yaşadıklarıyla nereden gelip zirveye çıkıp hiç inmeyecek ve ölümsüz bir sanatçı olarak hep kalbimizde yayacak ve sesi her daim kullarımızda..

İlginizi çekebilecek diğer sorular