11 Ekim Dünya Kız Çocukları günü kutlu olsun!Sizce bu ülkede kız çocuklarımızı yeterince koruyup iyi yetiştirebiliyor muyuz?

11 Ekim Dünya Kız Çocukları günü kutlu olsun!Sizce bu ülkede kız çocuklarımızı yeterince koruyup iyi yetiştirebiliyor muyuz?

Dünyada ki her kız çocuğu özel ve güzeldir.Tüm kızlarımız hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir hayatı,özgürce seçebilmeyi ve sevebilmeyi hak ediyorlar. .Bir çocuğun yüzündeki gülümseme dünyadaki her şeyden değerlidir.Dünyadaki bütün kız çocuklarının eğitim ,beslenme ,korunma gibi temel haklardan eşit olarak faydalandığı bir dünya çok güzel olurdu.Sizce kız çocuklarımızı yeterince koruyup onlara hak ettikleri eğitimi verebiliyor muyuz?

1 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Ben, kız ya da erkek olarak ayırmadan çocukları yeterince koruyamadığımız kanaatindeyim. Kız çocukları çok daha fazla seviliyor ama koruma söz konusu olunca çocukları yeterince koruyamadığımız ortada. Kızları ayrı ele alırsak genç kız olana kadar sadece çocuklar çünkü( cinsiyete bakmıyor bu durum.), kızlarımızı gerçekten koruyabilsek, bir il nüfusu kadar genç kızımız taciz, tecavüz ve cinayete kurban gitmezdi. Korumayı başaramıyoruz.

 • Umarım her geçen gün kız çocukları için daha aydınlık bir gün olur. Ülkecek çok gerideyiz ama yetişebiliriz, kız çocuklarına gereken değeri verebiliriz.

 • Ah o çocukları keşke koruyabilsek. İnsanın içi acıyor düşündükçe...

 • Sadece kızların değil erkek çocukların da iyi yetiştirilmediğini düşünüyorum. Toplumsal bütün tabular sürdürülüyor çocuk yetiştirilirken. En büyüğü de cinsiyetler ve onlarla ilgili algılar. İşin kötü yanı cinsiyet algılarıyla çocuk yetiştiren anne babalar da bu algılarla büyümüş, ve ayrımcılığı görmüşler. Ama herkes gördüğünü öğretiyor. Sadece cinsiyetler için değil, yetiştirme tarzlarında da hassas davranılmalı. Bütün bunlar bize şunu gösteriyor ki her şey olmasa bile birçok şey doğduğumuz eve bağlı. Ailemize. Ayrıca hayır, çocukları koruyamıyoruz da.

 • Ne güzel, ne anlamlı bir gün bugün… Bütün kız çocuklarının ve kalbinde hala minik bir kız çocuğu yaşatan bütün kadınların 11 Ekim Dünya Kız Çocukları gününü kutlarım.

  Unutmayın, gelecek çocukların, en çok da kız çocuklarının eseri olacak. Onları sevin, değer verin, kendilerini ve yeteneklerin keşfetmelerine fırsat verin, hayallerine ulaşabilmeleri için destek olun. Elinden tutun bütün kız çocuklarının, onlara çiçekli yollar gösterin ki yarının dünyasını bir cennet bahçesi gibi kendi elleriyle inşa edebilsinler… :)

 • Kız çocuklarını kapalı kapılar ardında büyütürken; erkek çocuklarını aman ona bir şey olmaz mantığı ile sokaklarda büyütüyoruz. En nihayetinde ikisini de koruyamıyoruz. Cinsiyetlerinin dışında çocuk olduklarını unutuyoruz. Daha göğüsleri çıkmamış kıza bol veya uzun giydiriyoruz. Abilerinin ya da erkek kardeşlerinin onlara kızmasına gülüyor bunu gayet normal karşılıyoruz.
  Büyüdüklerinde maalesef bu rollerden çok çıkamıyor çocuklar. Kızlar kapalı kapılar ardında büyüyünce gördükleri ilk açıklığa kaçmak istiyorlar. Gencecik yaşta evleniyor daha kendileri çocuk kafasındayken çocuk büyütüyorlar.
  Erkekler belki daha özgür olsalar da küçücük yaşlarda sorumluluklar almaya başlıyorlar. Farkında olmadan aileyi koruması gereken kişi yerine geliyorlar. Yetmiyor iş bulmaları ev geçindirmeleri gerekiyor. Tüm bunların yanında duygularını bastırıyorlar. Erkekler ağlamaz deyip kaşlarını çatıyor, göz yaşlarını kurutuyorlar.
  Çocuklarımızı koruyamıyoruz evet. Onları komşularımızdan, akrabalarımızdan ve kendimizden koruyamıyoruz. Üzerlerindeki etkimizi yeterince göremiyoruz. Bizim umursamadan yaptığımız bir şakanın onlardan kaç gülüş çalacağını hiç bilmiyoruz.

 • Bir kız babası olarak söyleyeyim. Allah herkese nasip etsin.
  Evet erkek evlatta tatlıdır ama masraflıdır. Şimdi oğlum olsa bahçeli bir ev almam gerekir. Nede olsa evde beslenmez o 😂😂😂

 • Nerede? Sonuçlar ortada. Her gün tecavüzler, cinayetler. Bir an önce bu konu irdelenip, eğitim sistemindeki eksiklikler düzeltilmeli, anne babalara da yaptıkları yanlışları düzeltmeleri ićin eğitim verilmeli. Çünkü her şey evdeki yanlış eğitimle.başlıyor, toplumda da devam edip gidiyor.

İlginizi çekebilecek diğer sorular